D Type Connector, 25 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.433 inch |
| body length | 2.087 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DSR |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 25 |
| Base Number Matches | 1 |
| DB-25SR0CD1 | DC-37SR0CD1 | DE-09SR0CD1 | DA-15SR0CD1 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | D Type Connector, 25 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Plug | D Type Connector, 37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Plug | D Type Connector, 9 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Plug | D Type Connector, 15 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Plug |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch | 0.494 inch |
| subject depth | 0.433 inch | 0.433 inch | 0.433 inch | 0.433 inch |
| body length | 2.087 inch | 2.728 inch | 1.213 inch | 1.539 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Contactor design | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN | PREASSEM CONN |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | DSR | DSR | DSR | DSR |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch | 0.112 inch |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation type | CABLE | CABLE | CABLE | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| Termination type | CRIMP | CRIMP | CRIMP | CRIMP |
| Total number of contacts | 25 | 37 | 9 | 15 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |