
RESISTOR, THIN FILM, 0.063 W, 0.5 %, 50 ppm, 73200 ohm, SURFACE MOUNT, 0402, CHIP, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1667220273 |
| package instruction | SMT, 0402 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Germany, Israel |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 8.75 |
| Other features | ANTI-SULFUR;RATED AC VOLTAGE:50V |
| structure | Rectangular |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.32 mm |
| Package length | 1 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.5 mm |
| method of packing | TR, Paper, 7 Inch |
| Rated power dissipation(P) | 0.063 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| Guideline | CECC40401-801 |
| resistance | 73200 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| size code | 0402 |
| surface mount | YES |
| technology | THIN FILM |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 0.5% |
| Operating Voltage | 50 V |