
HCMOS Output Clock Oscillator, 12.8MHz Nom,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145560813106 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 7.5 |
| Other features | STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION |
| Ageing | 3 PPM/20 YEAR |
| maximum descent time | 6 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 0.5% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 8 |
| Nominal operating frequency | 12.8 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Oscillator type | HCMOS |
| Output load | 15 pF |
| Package body material | CERAMIC |
| Encapsulate equivalent code | LCC8,.12X.2,88/50 |
| physical size | 5.0mm x 3.2mm x 2.0mm |
| longest rise time | 6 ns |
| Maximum slew rate | 9.5 mA |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % |
| Terminal surface | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier |