
CMOS Output Clock Oscillator
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7107666678 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 6.25 |
| Other features | STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, EMBOSSED, 7/10/13 INCH |
| maximum descent time | 4 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 25% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 4 |
| Nominal operating frequency | 0.8 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Oscillator type | CMOS |
| Output load | 15 pF |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 1.73mm |
| longest rise time | 4 ns |
| Maximum supply voltage | 2.75 V |
| Minimum supply voltage | 2.25 V |
| Nominal supply voltage | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 55/45 % |