
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 250V, UL, 30ppm/Cel TC, 0.00000015uF, Surface Mount, 0603, CHIP, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | CHIP, ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 1.5e-7 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, 7 INCH |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 250 V |
| size code | 0603 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | UL |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal surface | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrie |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Base Number Matches | 1 |
