
D Subminiature Connector, 15 Contact(s), Male, 0.09 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145349531391 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 8.5 |
| Other features | EMI AND RFI SHIELDED |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.634 inch |
| body length | 1.213 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1414VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| maximum insertion force | 4.45 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | POLYETHYLENE/POLYESTER |
| Plug contact pitch | 0.09 inch |
| Match contact row spacing | 0.078 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | #4-40 |
| Installation option 2 | THREADED STANDOFF |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 3 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 1/E |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.29 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 15 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | 0.28 N |