Mica Capacitor, Mica, 500V, 1% +Tol, 1% -Tol, 70ppm/Cel TC, 0.0000056uF, 3619,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 768104672 |
| package instruction | , 3619 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.0000056 µF |
| Capacitor type | MICA CAPACITOR |
| dielectric materials | MICA |
| high | 8.38 mm |
| length | 9.14 mm |
| negative tolerance | 1% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 1% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 500 V |
| series | DM |
| size code | 3619 |
| Temperature Coefficient | 70ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal pitch | 3.57 mm |
| width | 4.83 mm |
