
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 0% +Tol, 0% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.039uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | AVX |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.039 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Manufacturer's serial number | SR |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| surface mount | NO |
| Temperature characteristic code | C0G |
| Temperature Coefficient | -/+30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE |
| Base Number Matches | 1 |

| SR405A393DAA | SR405A393JA-R | SR405A393GA-R | SR405A393FA-R | SR405A393FAA | SR405A393GAA | SR405A393CAT | SR405A393DAT | SR405A393FAT | SR405A393GAT | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 0% +Tol, 0% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.039uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, C0G, 0.039uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, C0G, 0.039uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, C0G, 0.039uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 1% +Tol, 1% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.039uF, Through Hole Mount, 4015, RADIAL LEADED | Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 2% +Tol, 2% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.039uF, Through Hole Mount, 4015, RADIAL LEADED | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, C0G, 0.039uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, C0G, 0.039uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, C0G, 0.039uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, CERAMIC, MULTILAYER, 50V, C0G, 0.039uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX | AVX |
| package instruction | , | RADIAL LEADED | RADIAL LEADED | RADIAL LEADED | , 4015 | , 4015 | , | , | , 4015 | , 4015 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | unknow | unknow | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF | 0.039 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| Manufacturer's serial number | SR | SR | SR | SR | SR | SR | SR | SR | SR | SR |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| negative tolerance | - | 5% | 2% | 1% | 1% | 2% | - | - | 1% | 2% |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK | BULK |
| positive tolerance | - | 5% | 2% | 1% | 1% | 2% | - | - | 1% | 2% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Temperature characteristic code | C0G | C0G | C0G | C0G | C0G | C0G | C0G | C0G | C0G | C0G |
| Temperature Coefficient | -/+30ppm/Cel ppm/°C | 30ppm/Cel ppm/°C | 30ppm/Cel ppm/°C | 30ppm/Cel ppm/°C | -/+30ppm/Cel ppm/°C | -/+30ppm/Cel ppm/°C | -/+30ppm/Cel ppm/°C | -/+30ppm/Cel ppm/°C | -/+30ppm/Cel ppm/°C | -/+30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | - | - | - | - |
| Number of terminals | 2 | - | - | - | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - | - |
| JESD-609 code | - | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 | - | - | e3 | e3 |
| Terminal surface | - | MATTE TIN | MATTE TIN | MATTE TIN | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | - | - | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |