Variable Capacitance Diode, Very High Frequency to Ultra High Frequency, 8.2pF C(T), 30V, Silicon, Abrupt, HERMETIC SEALED, GLASS, DO-7, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1407626648 |
| Parts packaging code | DO-7 |
| package instruction | O-LALF-W2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | VERY HIGH Q |
| Minimum breakdown voltage | 30 V |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Capacitance Tolerance | 5% |
| Minimum diode capacitance ratio | 2.9 |
| Nominal diode capacitance | 8.2 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY TO ULTRA HIGH FREQUENCY |
| JESD-30 code | O-LALF-W2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Package body material | GLASS |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 1000 |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 30 V |
| Maximum reverse current | 0.02 µA |
| Reverse test voltage | 25 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Varactor Diode Classification | ABRUPT |