
Resistor, Wire Wound, 3.6ohm, 5% +/-Tol, -400,400ppm/Cel,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 991889060 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| structure | Cylindrical |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package length | 60 mm |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | Radial |
| Rated power dissipation(P) | 25 W |
| resistance | 3.6 Ω |
| series | QH |
| technology | WIRE WOUND |
| Temperature Coefficient | 400 ppm/°C |
| Tolerance | 5% |