
DSPIC33EV256GM104-I/PT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8089965648 |
| package instruction | TQFP-44 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Thailand |
| ECCN code | 3A991.A.2 |
| Factory Lead Time | 52 weeks |
| Samacsys Description | MCU dsPIC33 256KB 16Bit Flash 44Pin TQFP Microchip DSPIC33EV256GM104-I/PT, 16bit Digital Signal Processor 70MHz 256 kB Flash 44-Pin TQFP |
| Samacsys Manufacturer | Microchip |
| Samacsys Modified On | 2023-03-07 16:10:32 |
| YTEOL | 24.92 |
| Has ADC | YES |
| Address bus width | |
| barrel shifter | YES |
| bit size | 16 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 40 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | YES |
| External data bus width | |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| Internal bus architecture | MULTIPLE |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10 mm |
| low power mode | YES |
| Number of DMA channels | 4 |
| Number of external interrupt devices | 4 |
| Number of I/O lines | 35 |
| Number of terminals | 44 |
| Number of timers | 7 |
| On-chip data RAM width | 8 |
| On-chip program ROM width | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TQFP |
| Encapsulate equivalent code | TQFP44,.47SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, THIN PROFILE |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 16384 |
| RAM (number of words) | 32768 |
| rom(word) | 262144 |
| ROM programmability | FLASH |
| Filter level | TS 16949 |
| Maximum seat height | 1.2 mm |
| speed | 70 MHz |
| Maximum slew rate | 60 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, CONTROLLER |