
ASSY,PIN,EUROCARD,"C",LEAD-FREE,A&C,64/9
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | AMP |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1348989589 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | ASSY,PIN,EUROCARD,""C"",LEAD-FREE,A&C,64/9 |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2023-03-07 16:10:32 |
| YTEOL | 7.9 |
| Other features | STANDARD: DIN 41612 |
| Board mount options | BOARD LOCK |
| body width | 0.437 inch |
| subject depth | 0.43 inch |
| body length | 3.7 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD EURO CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | NO |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | GRAY |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 1.5A |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Loaded row name | A,C |
| PCB row number | 2 |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 3 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.08 mm |
| Panel mounting | NO |
| Plating thickness | 3u inch |
| polarization key | POLARIZED |
| Rated current (signal) | 1.5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.104 inch |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 64 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |