Wire And Cable, 26AWG, 600V, Flexible Cord And Fixture Wire
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 7401520886 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Samacsys Description | Body Features: Conductor Material Tin Plated Copper | Wire & Cable Insulation Material Radiation-Crosslinked, Modified ETFE | Usage Conditions: Cable Type Spec 55 | Operating Temperature Range -65 – 200 DEGC | |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2023-07-24 15:50:11 |
| Conductor surface treatment | NICKEL |
| conductor material | COPPER ALLOY |
| Connector bracket type | WIRE AND CABLE |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Rated voltage | 600 V |
| Wire gauge | 26 AWG |
| Maximum wire diameter | 26 AWG |
| Wire and Cable Names | FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE |