CONNECTOR, RF CONNECTOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1498489149 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| subject depth | 0.59 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| Coupling type | SNAP |
| insulator material | POLYTETRAFLUOROETHYLENE |
| Manufacturer's serial number | SLB |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | CABLE |
| Maximum operating frequency | 4 GHz |
| Maximum operating temperature | 165 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | BERYLLIUM COPPER |
| Termination type | CLAMP |
| Total number of contacts | 1 |