Ceramic Capacitor, Ceramic,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 7057987017 |
| package instruction | , 2220 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mexico |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 5.51 |
| capacitance | 0.47 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 1.1 mm |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 5.7 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 13 INCH |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V |
| size code | 2220 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| Terminal surface | TIN LEAD OVER NICKEL |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 5 mm |