Oscillator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 108942388 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 7.73 |
| Other features | TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION |
| Ageing | 2 PPM/FIRST YEAR |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 0.5% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 10 |
| Nominal operating frequency | 38.88 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Output level | 0.5 V |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 2.0mm |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
