
Flash, 1GX1, PDSO16, 0.300 INCH, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, SOP2-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2069484281 |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.35 |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 133 MHz |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| length | 10.3 mm |
| memory density | 1073741824 bit |
| Memory IC Type | FLASH |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| word count | 134217728 words |
| character code | 128000000 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 128MX8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Programming voltage | 1.8 V |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Serial bus type | SPI |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 1.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 1.8 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| type | NOR TYPE |
| width | 7.5 mm |
| write protect | HARDWARE/SOFTWARE |