
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.6W, 1500ohm, 500V, 2% +/-Tol, Through Hole Mount, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8347765341 |
| package instruction | AXIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Czechia |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.2 |
| structure | Cylindrical |
| JESD-609 code | e3 |
| Lead diameter | 0.8 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 4.2 mm |
| Package length | 12.2 mm |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | Axial |
| method of packing | TR |
| Rated power dissipation(P) | 0.6 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 1500 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | CARBON FILM |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 2% |
| Operating Voltage | 500 V |