Laser Diode Emitter,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 7017623456 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Fiber optic equipment types | LASER DIODE EMITTER |
| Maximum operating temperature | 50 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Nominal operating wavelength | 975 nm |
| Maximum supply voltage | 2 V |