DMA Controller, CMOS, CQFP68
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 101025032 |
| package instruction | QFF, QFL68,.95SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| JESD-30 code | S-XQFP-F68 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 68 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | QFF |
| Encapsulate equivalent code | QFL68,.95SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | MIL-STD-883 Class B (Modified) |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | DMA CONTROLLER |