RISC Microprocessor, 64-Bit, 175MHz, CMOS, PQFP208,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 114868179 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 0 |
| bit size | 64 |
| JESD-30 code | S-PQFP-G208 |
| Number of terminals | 208 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP208,1.2SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified |
| speed | 175 MHz |
| Maximum slew rate | 2100 mA |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR, RISC |