Fixed Resistor, Wire Wound, 82ohm, 5% +/-Tol
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1193541400 |
| package instruction | Chassis Mount, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| Manufacturer's serial number | DRWT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 450 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 33 mm |
| Package length | 250 mm |
| Package form | Chassis Mount |
| resistance | 82 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | DRWT |
| technology | WIRE WOUND |
| Tolerance | 5% |