LOW COST - HIGH PERFORMANCE VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Z-Communications, Inc. |
| Reach Compliance Code | compli |
| Maximum control voltage | 4.5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| Modulation sensitivity | 6 MHz/V |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| offset frequency | 10 kHz |
| Maximum operating frequency | 2279 MHz |
| Minimum operating frequency | 2278 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR |
| Output Power | 4 dBm |
| phase noise | -115 dBc/Hz |
| physical size | 12.7mm x 12.7mm x 5.59mm |
| power change | 3 dB |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
