
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 200V, 2800uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED, CAN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2014628265 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| capacitance | 2800 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 36.7 mΩ |
| leakage current | 2.244994 mA |
| Manufacturer's serial number | 500X |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 95 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 50% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 200 V |
| ripple current | 6500 mA |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | BINDING POST |