Fixed Resistor, 0.5W, 1ohm, 75V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1110, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1380607388 |
| package instruction | , 1110 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | USA |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.65 |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | 88033 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 1 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| size code | 1110 |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 75 V |