
IC voice rec/play 10sec 16-dip
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Nuvoton Technology Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | 0.300 INCH, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-16 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Commercial integrated circuit types | SPEECH SYNTHESIZER WITH RCDG |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| length | 19.05 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| On-chip memory type | FLASH |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum read time | 20 s |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.4 V |
| surface mount | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
