
Film Capacitor, Polypropylene, 160V, 0.068uF, 7130
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1324330812 |
| package instruction | , 7130 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.15 |
| capacitance | 0.068 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 13.5 mm |
| length | 18 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | BULK |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 90 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 160 V |
| Guideline | AEC-Q200 |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 15 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 7.5 mm |