
Ceramic Capacitor, Ceramic, 3000V, 2% +Tol, 2% -Tol, C0G, -/+30ppm/Cel TC, 0.000047uF, 4027,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7029896259 |
| package instruction | , 4027 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.15 |
| capacitance | 0.000047 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 11.68 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 10.16 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 2% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | TR, 12 INCH |
| positive tolerance | 2% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 3000 V |
| surface mount | NO |
| Temperature characteristic code | C0G |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal surface | MATTE TIN OVER NICKEL |
| Terminal pitch | 5.08 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 6.85 mm |