CABLE TERMINATED, MALE, RF CONNECTOR, SOLDER, PLUG
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TE Connectivity |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: MIL-C-39012, APPLICABLE CABLE: RG 405/U |
| Body/casing type | PLUG |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| Coupling type | THREADED |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.35 dB |
| insulator material | TFE |
| MIL compliance | YES |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Maximum operating frequency | 50 GHz |
| Options | HERMETIC |
| Panel mounting | NO |
| Termination type | SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.29 |
| Base Number Matches | 1 |