
PLCC20, IC SOCKET, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1659847841 |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 12 weeks |
| Samacsys Description | TE Connectivity 1.27mm Pitch Female PLCC Socket, 20 Way SMT, Tin over Nickel Plated Contacts 1A |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2021-05-20 08:12:42 |
| YTEOL | 0 |
| Other features | STANDARD: UL 94V-0 |
| body width | 0.565 inch |
| subject depth | 0.181 inch |
| body length | 0.565 inch |
| Contact structure | 5X5 |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| current rating | 1 A |
| Device slot type | IC SOCKET |
| Type of equipment used | PLCC20 |
| Dielectric withstand voltage | 850VAC V |
| Shell material | PLASTIC |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of contacts | 20 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Termination type | SURFACE MOUNT |