Memory Circuit, 512X8, 70ns, TTL, CDIP20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | AMD |
| package instruction | DIP, DIP20,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum access time | 70 ns |
| JESD-30 code | R-XDIP-T20 |
| memory density | 4096 bit |
| Memory IC Type | MEMORY CIRCUIT |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 20 |
| word count | 512 words |
| character code | 512 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 512X8 |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum slew rate | 0.16 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |