PCM-RF SIGNAL PROCESSING
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SONY |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP20,.3 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Commercial integrated circuit types | CONSUMER CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 12.45 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.25 mm |
| Maximum slew rate | 25 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |