QUARTZ CRYSTAL RESONATOR, 0.02 MHz - 0.03 MHz
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Seiko Epson Corporation |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Ageing | 5 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | SERIES - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 1 µW |
| frequency stability | 0.0049% |
| frequency tolerance | 20 ppm |
| Manufacturer's serial number | C-2-TYPE |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 0.03 MHz |
| Minimum operating frequency | 0.02 MHz |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | D2XH6 (mm) |
| Series resistance | 55000 Ω |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |