Disk drive power connector HI temp vert hdr .200 pwr conn.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | TRAY PACKAGING |
| Board mount options | PEG |
| body width | 0.326 inch |
| subject depth | 0.404 inch |
| body length | 0.923 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | RECTANGULAR POWER CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | TIN LEAD (100) OVER NICKEL (50) |
| Contact completed and terminated | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Durability | 25 Cycles |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | 53.376 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| JESD-609 code | e0 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.2 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 10 A |
| Guideline | CSA, UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell material | GLASS FILLED PCT-POLYESTER |
| Terminal length | 0.083 inch |
| Terminal pitch | 5.08 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 4 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | 13.344 N |
| Base Number Matches | 1 |
