Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Through Hole Mount, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1467219145 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 220 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 6.3 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 1680 mΩ |
| leakage current | 0.02386 mA |
| length | 17.5 mm |
| Manufacturer's serial number | 500D |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | Axial |
| method of packing | BULK |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 6.3 V |
| ripple current | 150 mA |
| series | 500D |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | WIRE |