CAP,CERAMIC,10NF,25VDC,20% -TOL,80% +TOL,Y5V TC CODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1208998486 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| capacitance | 0.01 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Custom functions | Additional Temp. Coefficients (Consult) |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Manufacturer's serial number | CIII(CLASSIII) |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | TR |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V |
| series | CIII (CLASS III) |
| Temperature characteristic code | Y5V |
| Terminal pitch | 5 mm |
| width | 3 mm |

