Ceramic Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 15uF, Surface Mount, 2214, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 2102154925 |
| package instruction | CHIP |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Country Of Origin | Israel |
| Factory Lead Time | 16 weeks |
| YTEOL | 5.4 |
| capacitance | 15 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| ESR | 2500 mΩ |
| high | 1.78 mm |
| JESD-609 code | e0 |
| leakage current | 0.002 mA |
| length | 5.59 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | BULK |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V |
| Guideline | MIL-PRF-55365/4 |
| size code | 2214 |
| surface mount | YES |
| Delta tangent | 0.08 |
| Terminal surface | TIN LEAD OVER NICKEL |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 3.43 mm |