
Board Connector, 144 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Press Fit Terminal, Black Insulator, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HDM |
| body width | 0.614 inch |
| subject depth | 0.461 inch |
| body length | 2.031 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 32 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 250 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | .3058 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 6 |
| Number of rows loaded | 6 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.453 inch |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 144 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N |
| Base Number Matches | 1 |
| 73801-1000 | 73801-2000 | 73801-3000 | |
|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 144 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Press Fit Terminal, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 72 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Press Fit Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 144 Contact(s), 6 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Press Fit Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Molex | Molex | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | unknown |
| Other features | HDM | HDM | HDM |
| body width | 0.614 inch | 0.614 inch | 0.614 inch |
| subject depth | 0.461 inch | 0.461 inch | 0.461 inch |
| body length | 2.031 inch | 1.087 inch | 2.031 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 32 mΩ | 32 mΩ | 32 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Durability | 250 Cycles | 250 Cycles | 250 Cycles |
| Filter function | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO |
| maximum insertion force | .3058 N | .3058 N | .3058 N |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| MIL compliance | NO | NO | NO |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 6 | 6 | 6 |
| Number of rows loaded | 6 | 6 | 6 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 1 A | 1 A | 1 A |
| Guideline | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.453 inch | 0.453 inch | 0.453 inch |
| Terminal pitch | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | PRESS FIT | PRESS FIT | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 144 | 72 | 144 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | .139 N | .139 N | .139 N |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - |
| Is it lead-free? | - | Lead free | Lead free |
| Manufacturer's serial number | - | 73801 | 73801 |