Basic information of LF398D amplifier:
LF398D is a SAMPLE AND HOLD CIRCUIT. The commonly used packaging method is SOP,
LF398D amplifier core information:
The minimum operating temperature of LF398D is and the maximum operating temperature is 70 °C.
The nominal supply voltage of LF398D is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V.
Related dimensions of LF398D:
The width of LF398D is: 3.9 mm and the length is 8.65 mm. LF398D has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 14
LF398D amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G14. The packaging code of LF398D is: SOP. The materials used in the LF398D package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR.
The LF398D package pin forms are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
Basic information of LF398D amplifier:
LF398D is a SAMPLE AND HOLD CIRCUIT. The commonly used packaging method is SOP,
LF398D amplifier core information:
The minimum operating temperature of LF398D is and the maximum operating temperature is 70 °C.
The nominal supply voltage of LF398D is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V.
Related dimensions of LF398D:
The width of LF398D is: 3.9 mm and the length is 8.65 mm. LF398D has 14 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 1.27 mm. Total pins: 14
LF398D amplifier additional information:
Its temperature grade is: COMMERCIAL. The corresponding JESD-30 code is: R-PDSO-G14. The packaging code of LF398D is: SOP. The materials used in the LF398D package are mostly PLASTIC/EPOXY. The package shape is RECTANGULAR.
The LF398D package pin forms are: SMALL OUTLINE. Its terminal forms are: GULL WING. The maximum seat height is 1.75 mm.
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal acquisition time | 20 µs |
| Amplifier type | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT |
| Maximum analog input voltage | 11.5 V |
| Minimum analog input voltage | -11.5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | JFET |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| LF398D | LF398D-T | LF398N | |
|---|---|---|---|
| Description | IC SAMPLE AND HOLD AMPLIFIER, 20 us ACQUISITION TIME, PDSO14, 3.90 MM, PLASTIC, MS-012, SOT108-1, SOP-14, Sample and Hold Circuit | IC SAMPLE AND HOLD AMPLIFIER, 20 us ACQUISITION TIME, PDSO14, 3.90 MM, PLASTIC, MS-012, SOT108-1, SOP-14, Sample and Hold Circuit | IC SAMPLE AND HOLD AMPLIFIER, 20 us ACQUISITION TIME, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, MO-001, SC-504-T, SOT97-1, DIP-8, Sample and Hold Circuit |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | MO-001 |
| package instruction | SOP, | SOP, | 0.300 INCH, PLASTIC, MO-001, SC-504-T, SOT97-1, DIP-8 |
| Contacts | 14 | 14 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Nominal acquisition time | 20 µs | 20 µs | 20 µs |
| Amplifier type | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT | SAMPLE AND HOLD CIRCUIT |
| Maximum analog input voltage | 11.5 V | 11.5 V | 11.5 V |
| Minimum analog input voltage | -11.5 V | -11.5 V | -11.5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T8 |
| length | 8.65 mm | 8.65 mm | 9.5 mm |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Sample and hold/Track and hold | SAMPLE | SAMPLE | SAMPLE |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 4.2 mm |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | YES | YES | NO |
| technology | JFET | JFET | JFET |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | - |