ultra fast recovery rectifiers dual, common cathode 16 amp, 200 thru 800 volts
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | TO-263 |
| package instruction | D2PAK-3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY |
| application | HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY |
| Shell connection | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.3 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G2 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 125 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 8 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 400 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.025 µs |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |

| CUDD16-04C | CUDD16-02C | CUDD16-08C | |
|---|---|---|---|
| Description | ultra fast recovery rectifiers dual, common cathode 16 amp, 200 thru 800 volts | ultra fast recovery rectifiers dual, common cathode 16 amp, 200 thru 800 volts | ultra fast recovery rectifiers dual, common cathode 16 amp, 200 thru 800 volts |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | TO-263 | TO-263 | TO-263 |
| package instruction | D2PAK-3 | R-PSSO-G2 | D2PAK-3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | not_compliant | not_compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY | HIGH RELIABILITY |
| application | HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY | HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY | HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY |
| Shell connection | CATHODE | CATHODE | CATHODE |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.3 V | 0.975 V | 1.5 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 125 A | 125 A | 125 A |
| Number of components | 2 | 2 | 2 |
| Phase | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 8 A | 8 A | 8 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 400 V | 200 V | 800 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.025 µs | 0.025 µs | 0.05 µs |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |