
Feed Through Capacitor, 2 Function(s), 50V, EIA STD PACKAGE SIZE 1812
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | NICKEL BARRIER TERMINATION |
| capacitance | 470000 µF |
| filter type | FEED THROUGH CAPACITOR |
| high | 2 mm |
| Minimum insulation resistance | 10000 MΩ |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 4.5 mm |
| Manufacturer's serial number | X2Y |
| Installation type | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| method of packing | REEL |
| physical size | L4.5XB3.2XH2.0 (mm)/L0.177XB0.126XH0.079 (inch) |
| Rated voltage | 50 V |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |
| width | 3.2 mm |
| Base Number Matches | 1 |