Film Capacitor,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 7118033016 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | Metallized Polypropylene Capacitors (MKP/MFP), 0.0033uF, 1000V DC, 5mm(W) x 10.5mm(H) x 18mm(L) |
| Samacsys Manufacturer | TDK |
| Samacsys Modified On | 2023-07-09 22:22:26 |
| YTEOL | 7.24 |
| capacitance | 0.0033 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 10.5 mm |
| length | 18 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | TR, 20 INCH |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 400 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 1000 V |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 15 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 5 mm |