
Film Capacitor, Polypropylene, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.082uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 4000907700 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 7.09 |
| Other features | SAFETY CLASS X2 |
| capacitance | 0.082 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 10 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 18 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 310 V |
| Guideline | CQC; CSA; UL |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 15 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 5 mm |