
Optoelectronic Device
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color@wavelength | Yellow |
| Maximum forward current | 0.007 A |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C |
| total height | 6.4 mm |
| peak wavelength | 585 nm |
| Base Number Matches | 1 |