
SW explosion proof spdt 15a 125v
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator stroke | 2.65 mm |
| Actuator type | ROLLER LEVER |
| body width | 65.02 mm |
| body height | 51.18 mm |
| Body length or diameter | 93.47 mm |
| Contact (AC) maximum rated R load | 15A@480VAC |
| Maximum contact current (AC) | 15 A |
| Maximum contact current (DC) | 0.5 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | .5A@125VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 480 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 125 V |
| Manufacturer's serial number | EX-AR30 |
| Installation features | PANEL MOUNT-THREADED |
| Maximum operating force | 11.12 N |
| Maximum operating temperature | 71 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum pre-travel | 2.65 mm |
| seal | EXPLOSION PROOF |
| surface mount | NO |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPDT |
| Switch type | SNAP ACTING/LIMIT SWITCH |
| Termination type | SCREW |
| Base Number Matches | 1 |