
Ceramic Capacitor, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0082uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1865334987 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.0082 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| JESD-609 code | e2 |
| Manufacturer's serial number | RPE132 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | AMMO PACK |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 100 V |
| surface mount | NO |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Terminal shape | WIRE |