
D Type Connector, 9 Contact(s), Screw Terminal, Locking
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 316198305 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 5 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1400VAC V |
| Minimum insulation diameter | 0.03 inch |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED POLYETHYLENE |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current (signal) | 7.5 A |
| Guideline | UL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Termination type | SCREW |
| Total number of contacts | 9 |
| Maximum wire diameter | 28 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
