RESISTOR, METAL FILM, 0.25W, 0.25%, 100ppm, 2290ohm, THROUGH HOLE MOUNT, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1298747913 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | USA |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.15 |
| structure | Tubular |
| JESD-609 code | e0 |
| Lead diameter | 0.65 mm |
| Lead length | 38.1 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 2.5908 mm |
| Package length | 8.255 mm |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | Axial |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| Rated temperature | 85 °C |
| resistance | 2290 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | METAL FILM |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn60Pb40) |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 0.25% |
| Operating Voltage | 300 V |