D Type Connector, 50 Contact(s), Male, 0.085 inch Pitch, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 300021157 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.594 inch |
| subject depth | 0.596 inch |
| body length | 3.008 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Contactor design | PREASSEM CONN |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 12 mΩ |
| Contact style | CENTRONIC |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLUE |
| insulator material | GLASS FILLED POLYESTER |
| Plug contact pitch | 0.085 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 1 A |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | STEEL |
| Total number of contacts | 50 |
| Maximum wire diameter | 28 AWG |
| Minimum wire diameter | 30 AWG |