
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2200uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS AND REACH COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1732591995 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 18 weeks |
| Samacsys Description | Aluminum electrolytic capacitor, Single-ended, High ripple current - 125 °C ; CR-2200μF ;VR = 25 V DC |
| Samacsys Manufacturer | TDK |
| Samacsys Modified On | 2023-11-15 06:27:23 |
| YTEOL | 6.66 |
| capacitance | 2200 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 18 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| ESR | 43 mΩ |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.55 mA |
| length | 20 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | BULK |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V |
| Guideline | AEC-Q200 |
| ripple current | 2190 mA |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.21 |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal pitch | 7.5 mm |
| Terminal shape | WIRE |